Badge Logo
Başkan Kılıç'tan alternatif tarıma yeni destek! Terme'ye yeni tesis kurulacak

Başkan Kılıç'tan alternatif tarıma yeni destek!

Terme'ye yeni tesis kurulacak

Terme Belediyesi DOKAP destekli meyve sebze kurutma tesisi kuruyor.


Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Hakan Gültekin Terme'ye yapılacak Sebze Meyve Kurutma Tesis için hibe protokolünü imzaladı.

4 MİLYONLUK PROJE

4 Milyon TL'lik proje hakkında bilgi veren Başkan Kılıç, "Yüksek bir tarım potansiyeline sahip ilçemizde son dönemde mevsimsel değişiklikler ve alternatif tarım arayışları neticesinde özellikle cennet hurması ve diğer meyve sebze türlerinin kurutulmasıyla ilgili bir artış olduğunu tespit ettik. Yaptığımız ön çalışmalar sonrasında meyve sebze kurutma tesisi için DOKAP'a hibe başvurusunda bulunduk. Projemiz onaylandı ve 3 milyonluk hibe aldık. Bizde Terme Belediyesi olarak 1 milyon TL'lik eş finansman desteği sağlayacağız. Projemiz toplamda 4 milyon TL'ye mal olacak." dedi.

ALTERNATİF ÜRETİM

Tesisin bölgedeki çiftçilere ve girişimcilere hizmet vereceğinin altını çizen Başkan Kılıç," Son dönemde özellikle cennet hurması kurutulmasına ve satılmasına yönelik ciddi bir çalışma var. Hemşerilerimiz kendi imkanları ile ve zor şartlar altında üretim yapmaya çalışıyor. Bizde bu açığı görerek böyle bir çalışma yaptık. DOKAP Başkanımız Sayın Hakan Gültekin de projemize destek verdi. Protokolümüzü bugün itibari ile imzaladık. Tesis inşası için çalışmalar en kısa sürede başlayacak." diye konuştu.